čtvrtek 19. prosince 2019

Třicet plus jeden

Dnes je mi třicet. Díky. Rudikovi pozítří jeden. Taky díky.

Tento rok máme za sebou teda slušnou jízdu, pojďme trošku porekapitulovat...

Jak na novej, tak po celej, první měsíce jsem jen seděla na gauči, obklopena nejnutnějším, abych co nejmíň vstávala, protože na mě spalo dítě. Ano, novorozenec prospí až dvacet hodin denně, četla jsem, ale nikdo mi neřekl, že na mě!

Tolik nového a všechno co bylo do teď je jinak. Všechny pitomý klišé, který jsem nesnášela jsou pravda!!! Klišé jsou klišé protože jsou pravda (obrátí se vám život naruby, už se nikdy nevyspíš, nebudeš mít čas na sebe, je to starost...).

Je to jízda, já ještě rozbolavělá ani nevím co je za den, natož měsíc, ven z města se dostávám snad až na jaře a moje citlivá povaha má luft už jen z toho jet 10 km do jinýho města... Co sebou, co když bude mít hlad, kde kojit, kdy kojit, kdy spát, kde spát... Co když bude řvát! Moje noční můra...

V létě už to celkem ladíme, dítě víc vnímá, je vedro, jsme venku. Možná jsem už i něco uvařila a převlíkla se z pyžama... Dovolená není. Na papíře je na tři roky teda. Moje hysterický výlevy se objevují méně často. Dny jsou fajn, noci peklo.

Podzim, jsem profík. Dítě leze, jsem osvobozena. Vytírám, vařím, výletuju, stíhám, začíná to být fajn. Teď už jen ty noci doladit.

Listopad/prosinec, dávám dítě na hlídání a jsem bez něj poprvé 7 hodin v kuse!!! Sen, ráj. Prso ho přestává zajímat, jupí! Rolák, normální podprsenka a mlíko z déemka. Je to megažrout, rohlíky, křupky, polívky, jogurty a když jsem se nedívala tak i řízky. Noci díky flašce (s mlíkem, ne vína) ráj a sen, budím se jen dvakrát v noci a miluju to. 5 hodin spánku v kuse blaho...

Život se vrací do normálu, ale to tornádo, co se letos přehnalo mě dostalo do kolen. Nečekala jsem mateřství takhle náročný. Malovala jsem si jak si budu na mateřský malovat a jak budu prodávat na fleru a jak napíšu knížku... Ha ha ha.

No a když je ti třicet, asi seš dospělá a tak tě k narozeninám potěší sáčky do vysavače, to, že  udělal první krok a že říká máma (nebo mňam mňam, myslím, že má jídlo radši...)

Pozor patetický závěr. Přeju si, ať se nám dál daří jako doposud, ať se máme rádi a ať z Rudika vyroste dobrej člověk (rodiče ta péče stojí tolik energie a nic jinýho si za to nepřejou...)

Díky Markovi, že stojí při mě a učíme se od sebe. Že snáší moje výkyvy a že je skvělej táta.

Písaříková píše

A taky vaří, uklízí, utírá, nakupuje, myje, venčí, utrácí, tvoří, pečuje, zalívá, řídí, nalívá, spí, jí, necvičí, frfňá, sleduje, navštěvuje, obdivuje, odpočívá, nadává a miluje.



neděle 8. prosince 2019

Tvor tvoří udržitelnost


Co to vlastně je 'udržitelnost', když o tom všichni teď furt melou? Fast fashion, slow fashion, handmade, local, plasty, zlo a smrt...

Asi všichni chápeme, že je důležitý se o svoje okolí nějak starat, nebo mu aspoň nepřihoršovat tím, že budeme pálit pneumatiky nebo házet brčkem do oceánu. Do plastů a Bali se pouštět nebudu, zůstala bych v místních vodách. 

Právě teď, víc než kdy dřív, si uvědomuju, jak je důležitý podporovat svoje okolí, který se snaží něco tvořit a nebejt třeba jen od šesti do dvou v práci a pak si v Tescu koupit prošlou tresku. Jedna taková malá živnost teď živí i moji rodinu. Vidím v okolí a i hluboko v sobě tu touhu platit co nejmíň, ale platím skutečně co nejmíň? Když koupím svýmu dítěti plyšovýho jednorožce v Pepcu za stovku nebo nekvalitní laciný triko v céáčku, který má vedle cedulky Made in Bangladesh dopis s prosbou o pomoc od tamějšího zaměstnance...

Pak nadávám na platy ve fabrikách a na provoz na silnicích, co asi furt vozí ty kamiony po celým světě? Copak se ten jednorožec nedá ušít tady? Potřebuju ho vůbec? 
Možná ne. Možná mám doma víc věcí, který skutečně nepotřebuju a možná je jich dokonce většina. To si každej musí srovnat sám.
Oblečení. Obzvlášť my ženy prostě jednou za čas potřebujeme nějakej novej kus - nakupuj v sekáči (mám odtud takovejch pokladů!) a pak to votoč. Nebude ti líto to poslat dál, a zas uděláš místo v šatníku. Jednou za čas vyházim to, co jsem na sobě rok neměla, zkus to a uvidíš, co skutečně potřebuješ. Bez milosti. No a lepší kusy klidně pořádně zaplať, nech si ušít nebo si ušij sám! Bundu zimní třeba, haha. Jsou ještě švecové???
Serepetičky do domu nebo na krk nebo na co vlastně... Krásnej prostor pro tvoření. Člověk si taky jinak říká tvor a co má asi takovej tvor dělat? A neboj se občas dát prachy za něco co je ti sympatický, nekoukej, že je to v Kiku za zlomek tý ceny, představ si, koho tím podporuješ. Jestli holku, co studuje a po večerech navlíká korálky, mámu s dvěma rakeťákama na mateřský nebo businessmana co dělá megakšefty v Číně. Tvoření má osobitost a v každým výsledku je kus duše toho, kdo si s tím dal tu práci. Nejen splněná norma u pásu. No a krásně se nám tady rýsuje kýčovitá pravda, že míň je někdy víc.

Místo Aliexpressu si dej do záložek Fler.

Já vím, každej nemá vajíčka od souseda a háčkovanou čepici od tety, ale každej jsme tvor. Každej jsme v nitru hrudníku srdcař. Tvořme a dejme prostor ke tvoření. Jsem zase chytrá a určitě mám někde pěkný díry, takže teď čekám vaše 'ALE...'. Těch mých je míň a míň. No a taková zenová udržitelnost je pak něco jako 'Nic si nekupuj, už všechno máš'. 

Mám. A díky za to.

Písaříková píše (tvoří)
Díky, že čtěte (dáváte prostor ke tvoření)

pátek 29. listopadu 2019

Režim nerežim, ležim neležim

A dál...
Dlouho nebylo něco z našeho režimu nerežimu: přestala jsem kojit, leze jak ďas, stoupá si, s přidržováním víc a víc kroků, jí všechno co mu dám, sápe se po mě, konečně líp spi (!), má milion vlasů, ofinu zubatou, když hlídal děda..., kočárek denně - spánek, 6 zubů, nosítko párkrát týdně - spánek + zuby případně, nejoblíbenější hračka je koště a vysavač a miluje slovenský písničky. A teď popořadě...

Přestala jsem kojit, ano. Někdy po 10. měsíci ho moje bradavky přestaly zajímat, kdybych chtěla, kojení udržím, ale upřímně mi to nevadilo a VELMI se mi ulevilo, sorry laktační kamarádky, s odstupem vím, že to bylo pro nás to nejlepší a dala jsem na intuici, sám si o to Rudlina řekl. Kojení nikdy nebyla moje nejoblíbenější činnost, ale jsem ráda, že jsem to svýmu dítěti mohla tolik měsíců dopřát.
Ruda je žrout. A jsem za to ráda, už ochutnal vše co rocňák může a je každej den nadšenej z talíře. Jíme často společně.
S ukončením kojení přišlo něco, co už jsem v životě nečekala. Zlepšil se nám všem spánek, díkybohu... Umělýmu mlíku jsem se chtěla vyhnout, ale to byla jen moje další předporodní představa, dnes se udyndá ve své postýlce hned vedle mě u flašky, v noci se pravidelně dvakrát vzbudí, já zašejkuju lahvinkou a do pár minut je klid. Prospělo to nám všem, díky za pochopení.
A konečně můžu spát na břiše, po roce a půl. A nosit rolák!
Jo, zuby jsme teda pocítili. Teploty, nosítko, fňukání.
Jízda v kočárku je oblíbená kratochvíle s císařským rozhledem až do té doby, než mladej vytuhne, což bývá dost záhy. A tak chodím a chodím a abych měla rozptýlení, jezdím chodit i do okolních měst, páč to je zas jediná moje kratochvíle. Jo, seš doma, návštěvy fajn, ale nákup a procházka jsou pro tebe celkem jediná venkovní aktivita v zimě. Tak aspoň prostředí měnit...
Sem tam zkusím takovou neřest a to je zabrždění kočárku se spícím dítětem před výlohou cukrárny. Ne vždy se to setká s nadšením. Ale jednou za měsíc to za to stojí. Horký kafe a výhled na spinkající ksichtík s červenýma tvářičkama od podzimního bytí.

... Tanculienka a Smejko, Čmelko zo svojou Lienkou...

Teď teprv si to mateřství nějak sedlo. Dejte na svoji intuici a ne na rady s hashtagem. Kdo zná vaše dítě lípn nežvy?

Díky za ten spánek! Předchozí tři měsíce to bylo čisté peklo, nedá se o tom snad ani napsat, brečela jsem tolikrát, frustraci, vyčerpáním, naštvaností, zoufalostí, lítostí... Aha a jasně, když píšu tyhle slova, je deset večer, dítě už hodinu spí a co se nestane? Siréna, kvílející brzdy, houkání hasičskýho obra, pes se rozštěká a je to tady, deja vu. Díky, vesmíre, za připomenutí pokory a za to, že jsme ještě nevyfoukli ten gymnastickej míč.


čtvrtek 31. října 2019

Všem mým bezdětným kamarádkám

Těm dvěma, co zbyly...
Mám pocit, že už toho bylo napsáno tolik, že nic novýho nepřinesu. Ale o to se ani nesnažím. Nesu sebe. Sebe a svoje mateřství, svoje pocity za zavřenýma dveřma.
Holky, je to pecka. Jsem navíc cíťa, takže ty náročnější momenty snáším jak slepice v prosinci, ale snažím se. Čas přestat se litovat a obviňovat.
Zamýšlím se, co čekají bezdětní, že se z tohodle textu dozvědí. Dělej to, nedělej to... Dělej co ty cítíš. Pecka, co?

Co bych udělala před Rudolfinou jinak... Možná?

Víc bych tvořila a vůbec lépe nakládala s volným časem.

Bych....
To je asi všechno :)
Jasně, po bitvě je každej chytrej. Teda spíš při bitvě, ve chvíli, kdy si bába vezme dítě na procházku.

Mějte děti a mějte je i sebe rádi.
Sebe hlavně, sebeláska.. blablabla, bože, ja už neumím být vtipná, ani trefná, ani hluboká... Možná jindy...

L.

čtvrtek 17. října 2019

Mateřský výkřik, prosba a poděkování

A tak nosím už skoro rok to stejný oblečení, kvůli kojení jen to, co se může vytáhnout od krku až k pupku... Těším se na rolák!

Jak jsem si myslela že ho dám do lehátka třeba tady na stůl v kuchyni a bude mě nadšeně pozorovat jak vařím... Haha možná dvě vteřiny... Jak ho budu utěšovat když bude fňukat, místo toho se mi chce fňukat taky, trpělivost dochází.

Prosím lidstvo, buďte schovívaví k matkám, pokud je potkáte někde ve frontě nebo MHD, usmějte se na jejich dítě, ať mají chvilku rozptýlení a nemusí se snažit zabavovat svoje zmetečky jen proto, aby se ostatní neotáčejí komu tady řve děcko a která máma si ho neumí zkrotit...

Počet ztracených (vyhozených, vytřepaných) věcí z kočárku: minimálně 4, celková cena vyšší než 1000 Kč, díky Rudo a kořeny v lese.

Díky všem kdo v létě vypnul sekačku, když jsem šla okolo s kočárkem.

Jakmile si začne stoupat, je konec. Konec kontroly okem, přidáváme ruce poletující jako aura okolo rozviklaného dítěte. Ta radost, když si stoupne, že to dokázal sám! Ten dutej zvuk, kdy dopadne hlava na podlahu... Ten řev...

Ta radost, když usne, po dvouhodinovým fňukouspavaní. To nasrání, když se za 10 minut probudí...

U vaření ti visí na noze a dožaduje se pohledu z vrchu. Jde po tobě, visí za kalhoty, ty vlajou jak vlajka, dítě se kymácí. Pozorování míchání omáčky je neskutečná zábava. A nejlepší hračka je koště. Nejlepší reality show je pračka. Nejlepší pohled na svět je z máminy hrudi a nejlepší prdění na břicho je to od táty.

Fňukání je celodenní kratochvíle a spolehlivej způsob, jak dostat mámu do léčebny.

Dítě má speciální senzory na pohyb kočárku. Kamenitá cesta s kořeny a nadskakování o půl metru je zcela v pořádku, ale nesmyslný pohyb metr sem metr tam se okamžitě zamítá stejně tak jako zastavení nebo lupnutí brzdy.

Máma je Bůh. Prso je nebe.

EcoBioChia
Lucie 💜




čtvrtek 29. srpna 2019

Mateřská: představa versus realita I.

Recept na ledovou kávu už všichni známe. Rudolfovi odbilo 8 měsíců. Je ve sporťáku, kadí bobky, šrotuje ovoce a plazí se. Je to klasik, hlavně v noci.

Pojďme si ale něco shrnout:

Já v roce 2018:

1) 'Tak asi si umím představit, že příští rok bych třeba už porodila...'
- termín byl pak 1.1. 2019, věci jsou, jak mají bejt.

2) 'Přiděláme postýlku k naší a až se v noci probudí, hodím mu tam jen ruku aby se uklidnil a usnul.'
- 2019 - HaHaHa.

3)  'Látkovat budu, v noci možná ne, ale jinak jo.'
- 2019 - začnu v únoru, začnu v březnu, vyrostl z látkovek, novosklad už mu není, počkám na teplo v létě, nechám ho bez plinky, 'Mami, kup prosím Babylove nature trojky, díky.'

4) 'Miminko prospí až 20 hodin denně, co budu teda celej den dělat?'
- 2019 - Nikdo mi ale neřekl, že je prospí na mě.

5) 'Bude po mně a po Markovi, tichej, klidnej a spavej.'
2019, běžný večer, 23:30 - 'Já už nemůžu, já už nevím co mám dělat, co chceš, vypni se...'

6) 'Budu mu večer zpívat a on u toho bude usínat.'
2019 - Jedinej kdo tu zpívá, je Rudolf.

7) 'A v létě už bude dobrej, dáme mu rohlík a babka může hlídat třeba celej den.'
2019 - Prso, prso, prso, prso...

8) 'V noci ho budu kojit tady na tom křesílku.'
2019 - daruji zánovní křeslo, bez známek používání, za odvoz, již nevyužijeme

9) 'V šátku nebo nosítku se dá i na celodenní túru do hor.'
2019 - Nosítko, cvak, na konci Kunštátu, záda au, dítě se kroutí, potím se, kroutí, potím, kroutí, potím, pes tahá, potím, po 30 minutách doma úleva jak pod Lysou Horou...

10) 'Kojit mi určitě půjde bez problémů, protože...
2019 - 'Cože, to si že mě někdo dělá srandu, ne? Tohle, takhle a třeba dva roky, jo? Prej po třech hodinách, haha. Au au au.'

11) Na návštěvě u kamarádek s dětmi: Takhle se moje děti rozhodně chovat nebudou...
2019 - takhle ne, ještě hůř.

12) Dvě kamarádky, čerstvé mámy a já těhotná: 'Tak co, budeme ji to všechno říkat?' - 'Hm, asi ne.'
2019 - Díky holky.

13) 'Těšim se na mateřskou, budu si moct volnej čas zorganizovat podle svýho, budu mít čas na to, co při práci nestíhám..
2019 - Už třetí den jsem si nečistila zuby, natož tělo, objednáme pizzu, sním si ji o půlnoci, dojím to ve tři ráno... Mami prosím přijeď, potřebuju se umýt. Jo, já vím, nádobí, vaření, chlupy, prach, vysavač, ale já chci mít aspoň půl hodinku klidu! Venku začnou houkat hasiči a z postýlky uuaaaa uaaaaa, konec.

Všechny, VŠECHNY ty pitomý klišé co slyšíš a serou tě, jsou pravda!!! - Nevyspíš se, je to starost, bude brečet a ty nebudeš vědět proč, tisíc rad, každej ví...

Pak ti jednou spadne z gauče, bude se zalykat mrkví nebo bude mít hubajznu plnou papíru a ty si uvědomíš, jak moc, jak MOC umíš milovat.




Slovo roku 2018: 'Porod a mňam.'
Slovo roku 2019 - 'TRPĚLIVOST.'

Skorobiomatka,
Písaříková

neděle 2. června 2019

První měsíce s Císařem Rudolfem I. (doba porudolfská)

Málo píšu, Písaříková. Porod máme za sebou, ale nebudu se přetvařovat, že moje příspěvky nebudou teď spíš o bábätkách. Takže sorry, chlapi, dejte si pivo.

A teď rozjedeme hru Okolí vs. Já :)

1) 'Tak cóó? Je hodnej?' -    Ne, je to zlo samotné...
2) 'Jakpak spinká?' -   Jako miminko...
3) 'Moc ho netahejte, aby si nezvyknul, už takhle malý jsou vyčůraný. -    Spíš počůraný.
4) 'Musíš mu co nejdřív nastavit nějaký režim.' -      Za minulýho režimu...
5) 'Neni moc nabalenej?' -     Ne.
6) 'Neni málo nabalenej?' -     Ne.
7) 'Už zas k prsu? Vždyť měl před hodinou!' -    Tak se taky napij až po třech hodinách...
8) 'Nech ho chvilku řvát, neboj, nic se mu nestane.' -    Stane, bude zbytečně brečet.
9) 'Nėkdy si musí protáhnout plíce.' -    Nemusí.
10) 'Dej mu umělý a máš pokoj.' -    Nemám pokoj..
11) 'Musí se naučit usínat sám.' -    Teď nemusí.
12) 'Budeš jeho otrok.' -    Čééérný muž pod bičem otrokáře žil...
13) 'Proč ho neodložíš, když už spí?' -    Protože už vím, jak je mu nejlíp.
14) 'V tom šátku je takovej zkroucenej...' -    Asi tak, jako byl v bříšku.
15) 'A to máš lepší ty papírový plenky, to hned vyhodíš a není s tím práce.' -    No právě...
16) 'Pojď sem, ona to mamka ještě tak neumí.' -     Uf, aha, jak jinak se to mám naučit?
17) 'Do postýlky, ať si zvyká na svoje.' -    Ať si zvyká, TOP argument.
20) 'Ať si zvyká...' -   to mám nejradši....
21) 'A když usne, tak se v hluku nijak neomezujte, ať si zvyká.' -   Jasně, půjdu hned řezat na cirgulárce.
22) 'Už's mu dala přesnídávku a čaj? Proč ne?' -     Zajímá ho to teď asi tak, jako Babišovo konto.
23) 'Ještě se nepřetáčí?' -    Ještě jíš větrníky?
24) 'Vidí černobílé.' -      Řekl odborník a vše bylo jasné.
25) 'Hlídej psa, ať k němu radši ani nečuchá.' -     To je právě to jediný, co chudák pes teď může :)
26) 'Tak mi ho dej do kočárku, neboj, on bude spát.' -     Jasný, a když ne, necháš ho vyplakat, ať si zvyká...
27) 'Když je napapanej a spokojenej, tak by ti přeci měl spát...' -     Když seš najezená a vyspinkaná, taky bys měla být spokojená.
28) 'Až usne, běž si taky lehnout.' -     Uvidím, dle potřeby.
29) 'Musíš doma přeci taky něco udělat, nejen se věnovat jemu.' -     Uvidím, dle potřeby.
30) 'Nemůžeš u něj bejt vždy, když jen brekne, zvykne si.' -     Můžu, nezvykne.
31) 'Nikam daleko v autě s ním radši ještě nejezděte.' -    Ano, jen za roh.
32) 'Kdybys nekojila, hned bych si ho vzala na víkend!' -    Dej mu umělý a máš pokoj!
33) 'Kafe (já a KAFE!!!), zelí, ani tolik zeleniny bys teď neměla, když kojíš.' -    Kafe!!!
34) 'Dej si tatranku a maso hlavně, potřebuješ energii.' -    Sbalenou na cesty.

- ať ať nejsem jen negativní -

35) 'Trochu piva si klidně dej.' -    Podej otvírák.

Ok. Jako jo, že porod nebude bezbolestnej, jsem trochu tušila, ale moje představa, co přijde po něm, se rozplynula při prvním přisátí.

Všechno přijímám, utírám, převlíkám, chovám, kojim, venčim, hraju si ve dne v noci, jen ten pláč mě do teď vyvádí z rovnováhy (kterou po porodu furt hledám). Tolik novejch věcí a mě dostává do kolen, když řve... Nejdřív kvůli bříšku, nepohodlí, na co všechno fyzickýho si musí nový tělo na světě zvykat, trávení je záhul! Masíruju, chovám. Vjemy, zvuky, hlasy, bouchání, světlo, tma, pocity, chlad, slunce, noc, máma, táta, návštěvy, náruče, pachy, voda, vyšetření, studený ruce doktora, sání, výživa, vstřebávání, vzduch, dotek, dotek, dotek... To vše novorozenec zpracovává, a na mě je zpracovat tu novou situaci a setřást ten stres, když pláče. Akorát, že řve, jak kdyby ho bodaly nože a byl v posledním tažení a to bolí i mě.

Ne, nenechám ho brečet, když nemusím. A ne, nejsem zas tak ekoezobiovegan matka jak jsem si myslela. Nelátkuju tak, jak jsem si představovala a nejsem tolik vyzenovaná, jako jsem byla v těhotenství. Tohle se naplánovat nedá a dá se na to sotva připravit, protože nikdy nevím jaký to tentokrát bude. Poslouchejte ty chytrý novopečený matky (mě) to jo, ale bez představ o tom svým období.

Proč si nepamatujeme první roky svýho života?

Dnes už je to Rudik Prudik, parťák, co čumákuje a objevuje vše okolo, páč to vidí poprvý, představte si že poprvý vidíte strom, list nebo barevnýho plastovýho motýla z Číny.

Půl roku to bude (slib, že budu psát častěji)... Šestinedělí bylo zahojovací a sžívací. Často jsem nevěděla co dělat, ale vždy se to nějak vyjasnilo. Z kojení se stala rutina, nemůžu říct, že bych to úplně milovala, ale už u toho netrpim a jsem ráda, že jsme začátky ustáli, kojit jsem si hodně přála.

První procházky venku, mráz, co vlastně mám sbalit, je dost zabalenej, řev, rychle vyjet, nemám boty, řev, rychle bunda, au stehy, chci do obchodu, bude řvát když zastavim, au stehy, rychle koupit vitamíny, babka se loudá, koukám jestli se hejbe kočárková bouda, pes hlídá, zimou se třese, já nervní a bolavá. Takový byly první procházky...

Pokračování příště,
Vaše ne tak moc biomatka Písaříková
Mňau


sobota 9. února 2019

Rudolfův porod

Ok, trochu to trvalo, ale asi si to umíte představit. Článek je bez velký korektury a ani není moc vtipnej, píšu jak to ze mě jde...

Porod.

Přestože to bude dost osobní, chci se o to podělit tak, jak to bylo. Mě samotnou zajímají příběhy ostatních, tak to cítím.

Čtvrtek 20. prosince, procházka se psem jako každé ráno, ale cítím něco jinak. Něco mě táhne dolů a břicho jakoby kleslo jak se říká. Už se mi přeci jen obtížněji, ale dál pohoda. dopoledne ještě vařím pro kluky česnečku na spravení a u toho mi asi tvrdne břicho nebo co a cítím takový jemný, pravidelný pocit, nejde to moc popsat, rozhodně to není bolest, možná jemňoučký tlak, takový, co by možná ostatní ani nepocítili, ale já jsem cíťa choulostivá, že jo. Stahy? Poslíčci?

Dělám si srandu, že zítra jedem.

Po obědě se pocity lehce zintenzivňují, ve tři odpoledne jdu do vany, jak se radí, předtím fascinovaně s Markem šaháme na břicho, když zrovna ztvrdne (zkamení). Bolest není. Ve vaně nic, po vaně opět to stejné. Navečer volám své kamarádce dule, jestli to jsou poslíčci nebo co, poradí ať si dáme svařák a uděláme fajn večer, že už je to ono. Taky to tak cítím.

Kupodivu nejsem ani nervózní, ani vystrašená. Dávám si ten svařák, i když teda alkohol v těhotenství mi vůbec nechutná, přijde mi všechno nehorázně silný. Nevím proč, ale zůstanu spát na gauči s rozsvíceným světlem, nějak to tak cítím. Bolest stále nikde, jen pocity. Po půlnoci mě budí už intenzivnější tlak, teď už se dá počítat kontrakce na minuty a to taky dělám, jsou nepravidelné, pauzy dlouhé a kontrakce krátké. Zaspím to. Kolem třetí a čtvrté už jsem vzhůru a jen mezi kontrakcema klimbám. Jsou od sebe 8-5 minut a ta bolestivá část je poměrně krátká a nebolestivá :)

Ok, v pět už vstávám, běhám na záchod, jen čůrám, mám furt pocit, že potřebuju. Kontrakce už jsou znatelné, prodýchávám dlouhým pomalým dechem do břicha, to mi dělá dobře. Stále žádný stres, usmívám se, strach není, sama se divím a vítám Rudolfa. Bolest ještě stále nevyslovuju.

V 5:55 nás přijímají v porodnici, kterou máme 15 minut autem. Ležím na zadním sedadle, přeci jen, sezení mě zbytečně tlačí, zní to dramaticky, ale není. Do porodnice jdu po svých, celkem s úsměvem, je to tady. Zvoníme u dveří na porodním oddělení a mně se chce brečet dojetím nebo čím, celá já. "Dobrý den, my jdeme asi rodit." A já popotahuju.

Vyšetření, jste na dva centimetry, zklamání. Co že, to je jako sotva začátek? To ne teda, protestuju, cítím to jinak. Přijímají nás, vybrala jsem si pokoj s vysněnou vanou, kterou vůbec nepoužiju, s žebřinama, na který se sotva podívám, využívám jen nafukovací míče všech velikostí a tvarů a žíněnku. Dělá mi dobře ležet na boku nebo být v podřepu, na všech čtyřech nebo stát a opírat se o lokty... Ok, tak teď už je to intenzivnější, to už bych asi nechtěla zažívat doma.

Je ještě před sedmou a vchází rozespalý doktor, že mě jde vyšetřit, vypadá jako princ krasoň, co právě vyšel z posilky a před ním se mám jako roztahovat jo, no jak chceš. 2 - 3 cm, to není možný, Rudolfa už vidím s námi, ale zůstávám beze strachu a uklidňuju Marka, že tam můžeme být klidně až do 4, do 5 do večera... - "Do oběda je tady, neboj, Lucie."

Dvě hodinky si tak lebedíme v kontrakcích, který jsou intenzivnější a intenzivnější. I když jsem původně nechtěla, tady už použiju slovo bolest. Ok, tak to je ono. dýchám, moje kontrakce jsou od sebe stále cca 5 minut a samotná bolest je krátká, sotva pár vteřin pocitově a odeznívá. To by šlo. Další vyšetření, 5 cm, paní Písaříková, co říkate, že bysme vám praskli vodu? V původní představě byl nebeskej porod bez zásahů a bez bolesti. Představy jsou vůbec velký téma před porodem a obzvlášť po něm, u nich se ještě zastavím. Ruplá voda mi nevadí a tak o půl desátý popohánějí porod oblevou. Varovali, že se celý proces zintenzivní. Ok. Co mi vadí je, že si mě k tý vodě posadí poprvé na tu kozu a bohužel se z ní už nedostanu dřív než po akci... Protože monitor a pak už mi dochází síla. U vody mi nikdo neřekl, že se jim nezdála, že dokonce byla zkažená, protože si do ní náš mladej v závěru těhotenství naprděl... Nevadí, asistentka mi doporučuje dýchat kyslík z masky, ať má miminko lepší podmínky, souhlasím. Cítím trošku pochyby, ale nenechám se strašit.

Fajn, tak teď je to v plným proudu. Marek u mě, otírá čelo, dýchání mi dává zabrat, nemám úlevy a přiznávám velmi náročně poslední dvě hodiny. Mrzí mě, že už nemám energii se z toho pitomýho kozího křesla přesunout do jiné, lepší polohy, takhle mám pocit, že tlačím do stropu. Motá se kolem nějak moc lidí, sotva to vnímám, mám jen Marka a sem tam tu naši porodní asistentku, která se o nás od začátku stará. Úžasná mladá ženská, na stejný vlně jako my, to jsem si přála, díky. Říkají, že už si můžu zkusit jakoby zkušebně tlačit, jak jakoby zkušebně, copak je to nanečisto? Mám pocit, že jsem zabetonovaná a mám přes ten beton něco protlačit jen dechem a nějakým vnitřním děním, a to se dělá jak? Dochází mi energie, to jsem nečekala, nejsem sice maratonec, ale ty procházky se psem mi dávaly slušný každodenní základ.

Mrzí mě teda dvě věci, že jsem začala tlačit tak brzo a že jsem zůstala v nejdebilnější poloze na zádech (klasika jako ve filmech). Ale v 11:30 byl tu, ani jsem to popravdě nepoznala, hlavička vykoukla a zakoukla už několikrát a já byla z nekonečnýho tlačení vyčerpaná. Tlačení a závěr tedy pro mě osobně byla nejtěžší část porodu, často ženský říkají, že pak už jen dvakrát zatlačily a hotovo, tak já tlačila pocitově tak dvacetkrát a reálně nevím. Moc už jsem závěr nevnímala tak, jak jsme zvyklí, byla jsem trochu jinde i bez rajskýho plynu, bez epidurálu nebo co se všechno píchá. Pár vteřin před Rudolfem mi ještě stihly píchnout oxytocin (šikovná sestra mi způsobila modřinu na tři týdny), na to už se mě nikdo neptal, stejně bych je neslyšela, ale mám pocit, že Rudolf byl v té vteřině venku.

Je to. Je tady. A hned křičí, to jsem si přála, jako na pozdrav, že je dobrej. Je dobrej. A my taky. V tomhle okamžiku se ti změní pohled na všechny matky. Nemám ho v břiše, ale na břiše. Nemám slov. Pupečník zdaleka nedotepal a ještě nás pak ztepali, že má žloutenku z toho, že jsme nechali pupečník víc jak minutu... No... Chci už jen sprchu a můžeme takhle ležet navždy. Místo sprchy mi donesou UHO  s nějakým hnědým masem a rýží, nekecám hned první den. Nechávají nás ty jejich tabulkový dvě hodinky na pokoji, seznamujeme se a díváme se. Probíráme s Markem, co se to právě stalo. Jen ležím, držím a jsem. Někdy v tuhle chvíli ho na chvilku odnáší, váží a měří (proč je to tak důležitý údaj? zase tabulky) a pak ho donesou mně, sotva dýchající matce na první přisátí. Je teda šikovnej a hned mu to jde, za to já se dívám na sestru jestli to jako myslí vážně a dávám si velkej pozor abych ji nekopla. Nebudu tu rozebírat citlivost mých bradavek, ale něco takovýho jsem nečekala... Taky mě kontroluje jakási doktorka, v posledních dvou hodinách už jsem nevnímala kdo se okolo mě ochomejtá, ale když jsem zaslechla slova "vnitřní zranění" a "šití" trochu mě to probralo. Hráz vydržela, ale Rudolf se asi casnoval ještě uvnitř, díky Rudo :) Šití. Dá se, občas syknu. Další představa, že ho nebudu chtít dát z ruky se rozplývá, potřebuju totiž nutně sprchu, připadám si olepená po celým těle. Rudolfa odnáší rovnou na oddělení, chtějí zkontrolovat jestli nemá z té zkažené vody infekci. Nemá. Já se konečně sprchuju, mám trochu hvězdičky kolem hlavy a rozdýchávám to vstávání z pitomýho kozího křesla, dvě asistentky se na mě dívají: "Teď by bylo fajn, paní Písaříková, kdybyste se vyčůrala." a dívají se dál. Ok... Nějak mi to teď nejde, pardon...

A pak už na oddělení šestinedělí, jsme dojatí a ani se mi nechce věřit, co se právě událo. Rudolfa mi chtějí dát až ráno, že by ho nosili jen na kojení, popravdě, mi to nevadilo a tak se taky stalo. Je zdravej, krásnej, trochu fialovej, hlavička se mu hned srovnala, přesto moje nešikovný tlačení... A je náš! Od následujícího rána ho mám u sebe až do té doby než na den před štědrým dnem zjistí pitomou žloutenku a musí do toho modrýho inkubátoru, chodím se na něj dívat a je mi ho líto, nejdřív je v klidu, ale poslední hodiny tam se mu nelíbí a křičí, to mě trhá... Štědrý večer trávím na chodbě oddělení šestinedělí s Markem s vírou, že zítra nás pustí. Je to tak. Pobyt nebyl zlo, další rozplynutá představa, šlo to, jen to jídlo... K snídani chleba s chlebem, kakajíčko školkový a k večeři vánočka, uf. Kojící strava? Cibulačka? Těch pár dní se tam dalo, bylo to dokonce i docela fajn, personál v pohodě, někdo ráznější, ale žádný trable, stejně se těšíš domů, až to budeš moct dělat po svým, i když nevíš jak :) Kojení? No upřímně, bolí mě to do teď a nechci slyšet o špatným přisátí, dávám na svůj pocit a ten je takovej, že jsem prostě moc cíťa :) Jo a kromě stehů jsem si vytlačila mini hemeroid, nikdy jsem je před tím neměla a naštěstí byl brzo fuč, sorry, musela jsem to říct. Za to stehy mě trápily ještě skoro měsíc po porodu, o tom v dalším článku o prvních týdnech a měsících s Rudolfem neboli doba porudolfská.

Narodil se 21.12. 2018 na slunovrat a na úplněk. Je to střelec, já a Marek taky.. Vážil 3060 gramů a 47 cm měřil, narodil se 38+3, tedy 11 dní před termínem.

Rudolfův porod byl tedy v globálu bez komplikací, pěknej a relativně rychlej. Od příjezdu do porodnice (ze dvou cm až dokonce) za pět a půl hodinky. To beru jako dobu porodu, to předtím bylo jen takový lechtání a příjemná příprava :) Bez utišujících prostředků a větších zásahů a komplikací. Děkujeme!

Jsem vděčná Markovi, že u toho byl s náma, je to tak důležitý! Pro všechny. Díky.

Vaše naše už ne tak moc Biomatka,
Lucie a Rudolf Písařík